Skip to content

NU BOKAS AUGUSTI - SEPTEMBER 2026→

Jenny Sandberg Fotograf logotyp
  • HEM
  • Studentfoto 2026
  • FotograferingarExpand
    • Bebisfoto 3-15 månader
    • Familjefoto utomhus
    • Nyföddfoto
    • Gravidfoto
    • Smash the Cake
    • Barn & Familj studio
    • Barnets första år
    • CV / Körkort
  • Företagsfoto
  • Priser
  • Om Jenny
BOKA

NU BOKAS JUNI & AUGUSTI 2026   →

Jenny Sandberg Fotograf logotyp
  • smash the cake fotografering
  • smash the cake fotografering lomma nära lund och malmö
  • smash the cake lund
  • minibad i studio fotografering med 1 åring
  • ett års fotografering med smash the cake och minibad
  • 7 månaders bebisfoto i studio i Lomma nära Malmö och Lund
  • smash the cake och mini bad fotografering
  • 1 års fotografering i studio
  • 1 års fotografering
  • bebis fotografering lund malmö lomma
  • barnfotografering i studio med ett åring
  • Ettårsfotografering i studio – barnporträtt hos barnfotograf nära Lund
  • smash the cake med minibad fotografering
  • 1 års fotografering i studio
  • 1 års fotografering i studio
  • ett års fotografering med smash the cake och minibad

1-årsfotografering med Smash the cake

En riktig kalasfotografering när livets första födelsedag firas

smash the cake fotografering

Fira första födelsedagen med kalasfotografering

Smash the Cake + Minibad


Jag erbjuder en rolig och minnesvärd upplevelse där din bebis får kladda och smaka på en tårta och sen ta ett härligt bad. Vi börjar fotograferingen med klassiska 1-års porträtt. Därefter tar vi fram tårtan och kalasrekvisitan för er smash the cake fotografering. För dig som vill avslutar vi med ett mysigt bad – ett härligt avslut som brukar bli både roligt och väldigt uppskattat.

Jag fångar din 1-årings hela personlighet och uttryck. Mitt mål är att skapa tidlösa foton som ni kommer att älska nu och för alltid. 

Boka i god tid – Smash the Cake-sessioner är mycket populära!.

5 stjärnor betyg Fotograf Jenny Sandberg

Superduktig fotograf!
Hon fick direkt fin kontakt med min dotter, och samspelet mellan dem gjorde att bilderna blev fantastiska.
Hon lyckades verkligen fånga min dotters personlighet på ett så fint sätt. 

– SOFIE ABRAHAMSSON –

1 års fotografering i studio

Klassiska 1 – års porträtt

ett års fotografering med smash the cake och minibad

Smash the Cake

smash the cake och mini bad fotografering

Avslutande Minibad

smash the cake fotografering

Pris Smash the Cake

Fotoavgift 1500 kronor


DETTA INGÅR

  • Tips och råd inför fotograferingen
  • 60 min fotograferingen Klassiska 1 års bilder + kalasfotografering 
  • Miniballonger, vimplar, tårta och rekvisita finns
  • Minibad med badskum och ankor
  • Du får ett personligt webbgalleri med ca. 50-80 bilder att beställa ifrån
  • Låne kläder finns till Smash – jeans stl 80 och tullkjolar i flera olika färger
  • Fri ombokning vidsjukdom 

    Du tar med egen tårta och heliumballonger eller så ordnar jag tårta till dig för ett tillägg +300 kronor

    Bilder och produkter beställs separat och ingår inte i fotograferingsavgiften. Läs mer om bildpriser och produkter på prissidan.
BoKA SMASH THE CAKE

Fina ord från mina kunder

Faq Smash the Cake

Vanliga frågor


Här har jag samlat de vanligaste frågorna om Smash the Cake-fotografering. Hittar du inte svaret du letar efter är du alltid välkommen att höra av dig — jag svarar gärna på alla frågor, stora som små!

Jag bokar alltid in en hel timme, så att vi har gott om tid och kan ta allt i barnets tempo.
 
Vi börjar med en “vanlig” 1-årsfotografering där vi fångar de där fina, tidlösa bilderna. Det brukar ta ungefär 30–45 minuter.
Sedan är det dags för tårtan. Barnet får utforska, kladda och smasha precis som det vill, och jag fångar alla härliga uttryck under tiden.

När vi är klara plockar jag fram ett litet badkar, så att barnet kan tvätta av sig innan ni åker hem. Då passar vi också på att ta några mysiga badbilder.

Fototiden kostar 1500 kr, och bilderna köper du separat. Vill du att jag ordnar med tårtan kostar det 1800 kr istället.

Bilder köper du till separat när du sett dina bilder. De flesta köper bilder mellan 4000 – 12000 kr beroende på budget och önskemål av produkter.

Nej. Du binder inte upp dig till något i förväg.
Efter fotograferingen får du se dina bilder i lugn och ro, tillsammans med exempel på produkter, innan du bestämmer vad du vill beställa. Du väljer bara det du verkligen älskar.

Minsta köp av bilder vidd bokning av smash the cake är 3000 kr.

Det minsta paketet med digitala bilder kostar 3950 kr och innehåller 5 bilder.

Då bokar vi självklart om fotograferingen. Ett barn som inte mår bra eller är väldigt trött blir inte bra på bild. Det viktigaste för mig är att ni får en lugn och fin upplevelse – därför finns det alltid möjlighet att hitta en ny tid om dagen inte känns rätt.

Vid denna fotografering är det fokus på 1-åringen. Är det bara föräldrar och 1-åringen tar jag gärna några familjebilder vid porträttdelen av fotograferingen. Vill ni ha syskonbilder rekommenderar jag att boka in en kortare session för detta.

När du bokar din fotograferingstid får du ett mejl med tips inför fotograferingen, där jag bland annat ger klädrekommendationer. Om det känns enklare kan vi också prata eller skicka förslag via telefon.

Jag rekommenderar en outfit till porträttdelen och en annan till smash the cake.

Jag har dessutom en liten, fin lånegarderob för porträttfotograferingen samt några fina shorts och tyllkjolar som passar perfekt till smash the cake.

I studion finns noggrant utvald rekvisita och små detaljer som passar fint på bild.

Vill ni ta med något personligt, som en favoritfilt, ett gosedjur eller en speciell leksak, går det självklart bra.

Ni köper endast de bilder och produkter ni älskar mest – inget minimumköp finns.

Det finns flera olika alternativ såsom förstoringar, tavlor, album och paket med digitala bilder. Hör gärna av er om ni vill få en komplett prisguide.

Ja, det finns paket som innehåller digitala bildfiler för er som vill kunna framkalla bilder själva eller ha dem på mobilen och datorn.

Många familjer väljer även att kombinera bildfiler med färdiga produkter som album och tavlor för att kunna njuta av bilderna varje dag.

All betalning sker mot faktura. Fotograferingsavgiften betalar du direkt efter att du har bokat din tid. Bilderna betalar du först när du har valt vilka du vill ha och i vilket format. Fakturan betalas inom 10 dagar.

Vill du ha 30 dagars faktura eller delbetala över 3–12 månader går det också genom SVEA Ekonomi.

-Galleri Smash the Cake –

En kalasfotografering för ettåringen med tårta och minibad

  • 1 års fotografering i studio
  • 1 års fotografering i studio
  • ett års fotografering med smash the cake och minibad
  • smash the cake fotografering lomma nära lund och malmö
  • smash the cake och mini bad fotografering
  • smash the cake fotografering lomma nära lund och malmö
  • ett års fotografering med smash the cake och minibad
  • minibad i studio fotografering med 1 åring
  • 1 års fotografering i studio nära lund och malmö
  • 7 månaders bebisfoto i studio i Lomma nära Malmö och Lund
  • Bebisfotografering i studio hos Jenny Sandberg i Lomma nära Malmö och Lund
  • minibad efter smash the cake Malmö
  • Barnfotografering i studio med busig 1 åring som håller i en kloss
  • smash the cake med minibad fotografering
  • smash the cake lund
  • smash the cake fotografering
  • 1 års fotografering
  • Barnfotografering, Bebisfoto, 1 årsfotografering, Bebisfotograf Malmö
  • Barnfotografering, Barn fotografering, Bebisfotografering, Familjefotografering, Fotograf Lund
  • smash the cake fotografering
  • ett års fotografering med smash the cake och minibad
  • ettårsfotografering

Faq Bebisfotografering

Vanliga frågor


Jag vill att er fotografering ska kännas enkel, lugn och trygg från första stund. Därför har jag samlat svar på vanliga frågor om bebisfotografering här.

Det är alltid bra att vara ute i god tid när ni vill boka en bebisfotografering, gärna ett par månader i förväg för att få en tid som passar er.
Ibland får jag återbud eller extra luckor i kalendern, så tveka inte att höra av er även om ni är ute i sista stund.

Bebisar är ofta som mest uttrycksfulla och stabila när de är mellan 6–10 månader och kan sitta själva eller med lite stöd. Då bjuder de ofta på mycket leenden, ögonkontakt och fina uttryck.
Men alla åldrar har sin charm och ni är varmt välkomna oavsett var i utvecklingen ert barn befinner sig.

Av erfarenhet brukar bebisar vara som mest utvilade och nöjda på förmiddagen efter sömn och mat. Därför erbjuder jag främst tider dagtid på vardagar. Om äldre syskon ska vara med försöker vi självklart hitta en tid som passar hela familjen, exempelvis efter skoltid eller på lovdagar.

Då bokar vi självklart om fotograferingen. Ett barn som inte mår bra eller är väldigt trött blir inte bra på bild. Det viktigaste för mig är att ni får en lugn och fin upplevelse – därför finns det alltid möjlighet att hitta en ny tid om dagen inte känns rätt.

Fotograferingen sker i lugn takt och helt på barnets villkor. Vi tar pauser vid behov och följer bebisens humör och energi under hela fotograferingen.
Mitt mål är att skapa en avslappnad och trygg stund där ni bara kan vara tillsammans medan jag fångar de små uttrycken och ögonblicken.

Självklart. Föräldrar och syskon är alltid välkomna att vara med på bilderna.

Vi börjar ofta med familje- och syskonbilder och fortsätter sedan med bilder på bebisen ensam. Det skapar variation och en fin helhet i ert galleri.

När ni bokat er fotografering får ni en klädguide med tips och inspiration inför fotograferingen.

Mjuka, lugna färger och kläder utan stora tryck eller loggor brukar fungera allra bäst på bild och ger ett tidlöst uttryck.

I studion finns noggrant utvald rekvisita och små detaljer som passar fint på bild.

Vill ni ta med något personligt, som en favoritfilt, ett gosedjur eller en speciell leksak, går det självklart bra.

En bebisfotografering tar vanligtvis omkring 45–60 minuter beroende på barnets humör och behov av pauser.

Det finns alltid gott om tid för att fotograferingen ska kännas lugn och stressfri.

Ja, självklart. Om vi märker att ditt barn inte alls är på humör för fotografering bokar vi en ny tid.

Mitt mål är att ni ska känna er nöjda och trygga genom hela upplevelsen.

Ni köper endast de bilder och produkter ni älskar mest – inget minimumköp finns.

Det finns flera olika alternativ såsom förstoringar, tavlor, album och paket med digitala bilder. Hör gärna av er om ni vill få en komplett prisguide.

Ja, det finns paket som innehåller digitala bildfiler för er som vill kunna framkalla bilder själva eller ha dem på mobilen och datorn.

Många familjer väljer även att kombinera bildfiler med färdiga produkter som album och tavlor för att kunna njuta av bilderna varje dag.

Låt oss skapa magiska bilder tillsammans!

Personliga, känslofyllda – vackra porträtt bebisbilder. 
Varmt välkommen att höra av dig!

Boka din fotografering

KONTAKTA MIG 
+46 708 583 926 
fotograf@jennysandberg.se
TULLHUSTORGET 2 LOMMA, SKÅNE

 
Jenny är prisbelönt barn- & familjefotograf med över 15 års erfarenhet. Baserad i Lomma utanför Lund och Malmö. Fotograferar företag, familjer, nyfödda och gravida.

😍 2014 vs ➡️ 2024 Detta är bara en av anledningarn 😍 2014 vs ➡️ 2024
Detta är bara en av anledningarna att jag älskar mitt jobb. Att få träffa mina familjer igen när barnen blivit stora är SÅ lyxigt. Fantastiskt roligt och jag är verkligen så tacksam för detta 🙏🏻 att det nu gått 10-15 år mellan fotograferingarna känns lite speciellt måste jag ändå säga. Hade inte en tanke när jag startade min business för 18 år sedan att jag skulle få vara med om detta. 😍
Det händer alltid något roligt när hela familjen ä Det händer alltid något roligt när hela familjen är i studion.
Någon vill inte stå still. Någon gör en grimas precis när man minst anar det. 
🥰 Och sedan — mitt i kaoset — ett ögonblick av kärlek.

Detta är bilderna ni kommer titta på om tio år. 🤍
Vill du boka en familjefotografering? Skicka ett DM så hittar vi ett datum.
Magin som blir med morgonljuset på stranden 😫😍 Det Magin som blir med morgonljuset på stranden 😫😍 Det är sååååå fint! 

Vill du också få magiska bilder på dina barn? Boka en tid i juni eller augusti - och skynda skynda för tiderna går snabbt 💕
Stranden i Bjärred 🍀
Maj är en favoritmånad för utomhusfotografering! Maj är en favoritmånad för utomhusfotografering! 

De olika blomningarna avlöser varandra, krispet i grönskan och längtan att få komma ut är obeskrivlig 🌿
En kort säsong och tiderna blir fullbokade snabbt! 
Juni bokas nu - och det finns några tider kvar 🩷✨📸
Följ mig på instagram
  • Tips och artiklar
  • Så här går det till
  • Fina ord från mina kunder
  • Portfolio
  • Om studion i Lomma
  • Bokningsvillkor
  • Om Jenny

© 2026 Barnfotografering & Familjefotografering | Lund & Malmö

Scroll to top
  • HEM
  • Studentfoto 2026
  • Fotograferingar
    • Bebisfoto 3-15 månader
    • Familjefoto utomhus
    • Nyföddfoto
    • Gravidfoto
    • Smash the Cake
    • Barn & Familj studio
    • Barnets första år
    • CV / Körkort
  • Företagsfoto
  • Priser
  • Om Jenny